Uzaktan Erişim (Proxy)

Elektronik kaynaklara kampüs dışından da erişebilmek için kullanıcılarımızın, proxy yapılandırmasını sağlamaları gerekmektedir. Proxy yapılandırmasının ardından, kütüphane tarafından iletilen kullanıcı adı ve şifre ile kütüphane ana sayfasına giriş yaparak, kampüs dışından elektronik kaynaklara erişim sağlanabilmektedir. Sürecin işleyişi:

  • Aşağıda yer alan Uzaktan Erişim (Proxy) Talep Formu'nun doğru ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
  • Bu formu doldururken e-posta adresinin mutlaka "baskent.edu.tr" uzantılı olmasına dikket edilmelidir.
  • Akademik personellerimiz için yalnızca aşağıdaki elektronik formun doldurulması yeterlidir. Ancak öğrencilerimizin elektronik formun yanında ayrıca kütüphaneye gelerek, basılı Proxy Talep Formu'nu da doldurmaları gerekmektedir.
  • Form doldurma işlemi tamamlandıktan sonra, talepte bulunan kullanıcının "baskent.edu.tr" uzantılı e-posta adresine kütüphane tarafından mesai saatleri içerisinde bir proxy kullanıcı adı ve şifresi iletilecektir.
  • Aşağıda yer alan Uzaktan Erişim (Proxy) Ayarları Kılavuzu'ndan faydalanılarak, herhangi bir tarayıcıda proxy ayarları yapılandırıldıktan sonra kütüphane tarafından iletilen proxy kullanıcı adı ve şifresi ile kütüphane web sayfasına giriş yapılabilir. Kütüphanenin aboneliği kapsamında elektronik kaynaklardan kampüs dışında da faydalanılabilir.

Uzaktan Erişim (Proxy) Talep Formu

Uzaktan Erişim (Proxy) Ayarları Kılavuzu

Referans Hizmetleri Birimi

Personel Adı ve Soyadı    Görev Tanımı Telefon E-Posta
Çiğdem Köksal Referans Hizmetleri Sorumlusu 03122466666/3049 ckoksal@baskent.edu.tr
Selin Çifci Referans Hizmetleri Görevlisi 03122466666/3047 selinrcifci@baskent.edu.tr
Deniz Çit Referans Hizmetleri Görevlisi 03122466666/3047 denizcit@baskent.edu.tr
Aslı Godri Referans Hizmetleri Görevlisi 03122466666/3047 agodri@baskent.edu.tr
Onur Şimşek E-Kaynaklar, Otomasyon, Web ve Kurumsal Akademik Arşiv Sorumlusu 03122466666/3032-3068 onursimsek@baskent.edu.tr